Pages

8.07.2011

Барбарис

Рід барбарису нараховує п'ятсот видів, його можна побачити біля берегів Чорного моря, на Поліссі і в Карпатах. Слово «барбарис» прийшло до нас з арабської мови й означає «черепашка». В Україні за дуже кислі плоди його називають кислицею, або північним лимоном.

Плід — продовгувата яскраво-червона їстівна ягода, що за смаком нагадує цукерку. Чагарник вкритий великою кількістю гострих колючок, які захищають рослину від любителів обламувати його гілки з квітами і плодами. Птахи люблять гніздитися в колючих заростях, де їх не можуть дістати численні вороги. Цінується барбарис у зеленому будівництві, у садівників, котрі створюють з нього красиві живоплоти.Барбарис — чудовий медонос. Мед має жовтуватий колір, приємний на смак і дуже корисний. З плодів готують варення, соки, желе, мармелад, сиропи, приправу до м'ясних і рибних страв. Вони цінуються у лікеро-горілчаній і кондитерській промисловості. А барбарисовий сік з успіхом замінює лимонний.

Барбарис — барвникова рослина, з якої виготовляють червоне чорнило, а відваром з гілок і кори фарбують вовну, тканини і навіть шкуру у жовтий колір. Знаменитий жовтий сап'ян одержували колись за допомогою барбарисових барвників. Жовта і надзвичайно міцна деревина його використовується для виготовлення сувенірів, шевських гвіздків, художніх виробів. Отже, барбарис — надзвичайно цінний чагарник.